Szpinak - uprawa

 

Szpinak uprawa

Szpinak 

jest popularnym warzywem liściastym, o specyficznym smaku, jest wyśmienity zarówno gotowany jak i surowy. Świeże zielone listki są składnikiem wielu wykwintnych dań. Ze szpinaku można przyrządzić pyszne sałatki, koktajle, można dodawać go do farszu do pierogów, do ciast, zabarwiać ciasta, naleśniki i inne dania. Należy do najzdrowszych warzyw, jest polecany szczególnie dzieciom.

 

Przygotowanie gleby

Gleba pod wysiew szpinaku powinna być żyzna, głęboko spulchniona, zasobna w wodę, bogata w potas i fosfor, co bardzo sprzyja rozwojowi młodych roślin.

 

Uprawa

Szpinak jest rośliną długiego dnia, co znaczy, że lubi wybijać w pędy kwiatostanowe, szczególnie latem, gdy dni są długie, natomiast wczesną wiosną, jesienią i zimą rośnie bardziej równomiernie. 

Lubi słoneczne i widne stanowisko .

Rozróżnia się trzy terminy siewu szpinaku: wiosenny (w marcu), jesienny ( w sierpniu) i zimowy ( od początku do połowy września).  Wiosenny – zbierany jest na przełomie maja i czerwca, jesienny- od końca września do grudnia, zimowy – na przełomie kwietnia i maja.

Szpinak wysiewa się w rzędach o głębokości ok. 1-2 cm, w odstępach 20 cm.  Siewki przerywa się zostawiając rośliny w odstępach co 15 cm.  Umożliwi im to odpowiedni wzrost i zapobiegnie zbytniej utracie wilgoci.

Przy uprawie zimowej, od jesieni szpinak należy okryć włókniną lub niskim tunelem foliowym aby uniknąć przemarzania roślin.

Po szpinaku najlepiej uprawiać warzywa ciepłolubne - pomidory, paprykę, ogórki lub warzywa kapustne na jesienny zbiór.

Jako poplon szpinak wysiewamy po grochu, bobie, wczesnych warzywach kapustnych, wczesnej marchwi.

Szpinak najlepiej rośnie w drugim roku po oborniku, natomiast dobrze znosi wapnowanie, można glebę wapnować bezpośrednio przed siewem.

Z rośliny pozyskuje się młode zielone listki, które są najsmaczniejsze i najbardziej odżywcze. Aby pobudzić wzrost szpinaku regularnie przycinamy młode listki.  Im dłużej przetrzymany będzie szpinak na grządce, tym listki staną się bardziej twarde i mniej smaczne. Ważne też, by zbierać szpinak przed okresem kwitnienia.

Szpinak letni zbiera się odłamując od roślinki zewnętrzne młode listki. Za jednym razem można zebrać połowę liści. Latem, gdy szpinak szybko rośnie, można zbierać liście kilkakrotnie w ciągu miesiąca, dopóki nie zgorzknieją podczas kwitnienia. Można też odciąć całą rozetę u nasady liści i pozostawić w glebie korzenie, żeby odbiły z nich nowe pędy.  Podczas jesiennych zbiorów wycina się mniej liści niż latem.  

Szpinak Nowozelandzki (trętwian)

Należy do rodziny pryszczyrnicowatych i może zastąpić zwyczajny szpinak w okresie letnim. Ma grubsze, bardziej mięsiste liście, osadzone na płożących, rozgałęzionych łodygach dłg 1 m, które mogą być zbierane nieprzerwanie od czerwca do września.

Szpinak nowozelandzki sadzi się w rozstawie 60x40 cm ( na 1 m² umieszcza się maksymalnie 4 rośliny). Nasiona dość długo kiełkują dlatego najlepiej wykonać rozsadę. Na przełomie marca i kwietnia wysiać po 2-3 nasiona do doniczek o średnicy o 7 cm, na miejsce stałe wysadzać w drugiej połowie maja.  Bezpośrednio do gruntu można sadzić od kwietnia do połowy maja.

 

szpinak

Szkodnik i choroby

Szpinak rzadko bywa atakowany przez szkodniki. Młode siewki są wrażliwe na wilgoć, w wyniku której mogą wystąpić choroby grzybowe oraz na mączniaka rzekomego szpinaku i wirusa mozaiki ogórka.

MĄCZNIAK RZEKOMY –stosować oprysk miedzianem

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz