Dynia - uprawa

 


Dynia

Dynia ( Cucurbita ) jest rośliną jednoroczną, bardzo popularną, uprawianą dla pięknych i smacznych owoców mających wszechstronne zastosowanie. Przygotowujemy z niej zupy, sosy, ciasta czy kluski. Pyszny jest również dżem z dodatkiem pomarańczy z nutą imbiru. Przepis na dżem znajdziecie tutaj.

Dynia występuje w wielu odmianach, znana jest przede wszystkim dynia zwyczajna, olbrzymia, oraz piżmowa, mająca ciemnopomarańczowy słodki miąższ dynia Hokkaido, czy makaronowa.

Dynia jest warzywem łatwym w uprawie, mająca szereg WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNYCH.

 

Przygotowanie gleby

Dynia nie jest wymagająca w uprawie, ale potrzebuje gleby żyznej, bogatej w próchnicę i składniki pokarmowe. Rośliny nie korzenią się głęboko, dlatego też każdą należy traktować indywidualnie i zaopatrywać w duże ilości materii organicznej. W miejscach uprawy wykopujemy dołek lub rowek o głębokości ok. 30 cm, wypełniając go obornikiem lub kompostem wymieszanym pól na pół z ziemią formując mały kopczyk.

Przygotowanie nasion

Nasiona przeznaczone do wysiewu najlepiej umieścić na wilgotnym, papierowym ręczniku w zamkniętym plastikowym pojemniczku, w ciepłym i przewiewnym miejscu.  Kiełki powinny pojawić się po ok. 2-3 dniach. Ponieważ nasiona dyni mogą kiełkować nieprawidłowo, przy takiej metodzie mamy możliwość wybrania najlepiej podkiełkowanych nasion, które dadzą zdrowe, mocne rośliny.

Dynia źle znosi przesadzanie, dlatego rozsadę najlepiej produkować w pojedynczych doniczkach o średnicy 9 cm. Nasiona można również wysiewać bezpośrednio do gruntu po 10 maja, gleba musi być już wygrzana, gdyż nasiona kiełkują dopiero przy temp 12C.  W chłodniejszej glebie nasiona nie kiełkują tylko łatwo gniją. Nasiona wysiewa się gniazdowo po 2-3 sztuki i przykrywa 1 cm warstwą ziemi.  Kiedy wzejdą pozostawia się jedną najsilniejszą roślinę.

Uprawa

Do prawidłowego wzrostu dynia potrzebuje temp 25°C , wymaga też stanowiska możliwie słonecznego, wilgotnego i w miarę osłoniętego przed wiatrem.  Dynia jest bardziej tolerancyjna w stosunku do niekorzystnego przebiegu pogody niż ogórek i gwarantuje pewne plony.

Gdy rośliny zaczną owocować, podlewamy je w odstępach tygodniowych nawozem najlepiej z żywokostu, którego liście zawierają tyle samo azotu i fosforu co obornik i znacznie więcej niż obornik potasu. Przepis na nawóz znajdziecie tutaj.

Dynia nie znosi świeżego wapnowania i jest wrażliwa na chlor. Najważniejszym zabiegiem pielęgnującym jest podlewanie. Dynia potrzebuje więcej wody niż ogórek i wytwarza też silniejsze systemy korzeniowe. Ważnym zabiegiem jest też bardzo częste spulchnianie gleby.

Miejsce uprawy dyni można również ściółkować, co zapobiegnie w znacznym stopniu wysychaniu gleby oraz zachowa owoce w czystości. Kawałek deski lub podkładka podłożona pod owoce dyni zapewni ochronę przed ślimakami i chorobami grzybowymi.

Dobrym rozwiązaniem pomagającym w podlewaniu są gliniane doniczki wkopane w pobliżu rośliny, które napełnia się wodą. Woda stopniowo przesączając się do gleby zaopatrzy rośliny w wilgoć przy minimalnych stratach na parowanie.




Szkodniki i choroby

MSZYCE – są szczególnie niebezpieczne, gdyż przenoszą wirusa żółtej mozaiki ogórka. Małe ilości usuwamy ręcznie, większe kolonie mszyc opryskujemy naturalnymi preparatami ochrony roślin.




ŻÓŁTA MOZAIKA OGÓRKOWA – choroba wirusowa dyniowatych, która charakteryzuje się żółtymi mozaikowymi plamami na liściach i zahamowaniem wzrostu. Porażone rośliny należy wyrwać i spalić.

ŚLIMAKI – odstraszająco działa ściółka z kory drzew. Zwalczamy ślimaki naturalnymi metodami, zapraszając do ogrodu pożytecznych mieszkańców ogrodu.

 

 


 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz