OWOCE Z WŁASNEGO SADU

 

jabłoń uprawa ogrodnictwo


PRZYGOTOWANIE GLEBY 

Najlepszym stanowiskiem dla drzewek owocowych jest miejsce słoneczne, osłonięte przed wiatrem. Najlepiej, jeśli poziom wody nie będzie zbyt wysoki, ważne jest też ukształtowanie terenu. Niewskazane są zagłębienia ,gdyż tworzą się tam zastoiska mrozowe. Gleba powinna być głęboka i przepuszczalna, utrzymująca letnie opady. Planując sad owocowy można też kilka miesięcy wcześniej przygotować glebę wzbogacając ją w substancje organiczne poprzez wysianie wiosną nawozów zielonych  (łubin, facelia),  dodać do niej również dużo rozłożonego kompostu lub obornika.


KIEDY SADZIĆ 

Drzewka ciepłolubne, takie jak brzoskwinie, morele, orzechy włoskie lepiej sadzić wiosną, ze względu na ich łatwość przemarzania.

Pozostałe drzewka owocowe –jabłonie, grusze, śliwy, czy wiśnie-sadzi się jesienią od drugiej połowy października i szczególnie dobrze zabezpiecza się je przed zimnem. Pozytywnym aspektem sadzenia jesiennego jest dostatek wody w glebie i ciepło, które sprawiają, że rośliny łatwiej się przyjmują, nie są narażone na wysychanie korzeni, mogą  też szybciej zregenerować uszkodzone w czasie przekopywania korzenie i wytworzyć nowe.

WIELKOŚĆ DRZEWKA

Ważnym czynnikiem jest również przestrzeń. Planując nasadzenia drzew owocowych w ogrodzie należy wziąć pod uwagę odmianę, którą chcemy posadzić i mieć wyobrażenie drzewa w jego dorosłej postaci. Uwzględniając to należy tak wybrać odstępy sadzonych drzew, by w późniejszych latach nie powodowały zbytniego zagęszczenia uniemożliwiającego swobodny dostęp światła.

W zależności od wielkości ogrodu możemy wybrać odmiany tradycyjne, wysokie, lub też drzewka karłowe lub półkarłowe. Z innych gatunków, dla których brak podkładek karłowych odmiany słabo rosnące lub krzaczaste. Korony drzew karłowych i półkarłowych nie rozrastają się nadmiernie i nie zacieniają ogrodu, szybciej dają plon.


rajskie jabłuszka


Drzewa w sadzie potrzebują regularnego zasilania i podlewania.  Jednym ze sposobów uzupełnienia składników odżywczych jest coroczne ściółkowanie rozłożonym obornikiem, kompostem lub torfem  w obrębie systemu korzeniowego drzewka. Zapobiegnie to również utracie wilgoci z gleby i zahamuje rozwój chwastów. 


RODZAJE DRZEW OWOCOWYCH




Wśród drzew najczęściej wybieranych do naszych sadów są:

v  Jabłoń

v  Grusza

v  Śliwa

v  Wiśnia

v  Czereśnia

v  Pigwa

v  Winorośl

v  Morwa

 

oraz z ciepłolubnych:

v  Brzoskwinia

v  Nektaryna

v  Morela

v  Figowiec


 KRZEWY OWOCOWE





W planowaniu ogrodu nie można też zapomnieć o krzewach owocowych, które dostarczają mnóstwo smakowitych, zdrowych i pełnych witamin owoców.

Przygotowując glebę pod zasadzenie krzewów postępujemy w taki sam sposób jak przy drzewkach, wzbogacając glebę i odchwaszczając.


Popularne krzewy to: 


v  Porzeczka

v  Agrest

v  Borówka amerykańska

v  Malina

v  Jeżyna bezkolcowa

v  Aronia

 

Owoce zebrane z własnej działki smakują wyśmienicie, sprawdzają się w wielu potrawach, wypiekach. Polecane są też zdrowe koktajle przygotowywane ze świeżych własnoręcznie zebranych owoców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz